Raporty: rośliny firmy statystyki

Diagnoza szkodników i chorób roślin

User Avatar
Polska English
Baner

Jak wybrać odpowiednią choinkę?

  • 2013.12.16

Jak wybrać odpowiednią choinkę?

Wybór drzewek na Boże Narodzenie jest ogromny. Ale jak wybrać tą odpowiednią do naszego mieszkania? Mamy kilka rad w zależności od tego czy chcemy naszą choinką cieszyć się tylko kilka tygodni czy też chcemy zachować ją na dłużej.

 

Pierwszym naszym kryterium przy wyborze choinki jest zwykle estetyka. Aczkolwiek niektóre wiecznie zielone drzewa lepiej niż inne znoszą pobyt w naszym domu. Podczas wyboru drzewka przyjrzyjmy się mu bliżej, zanim wybierzemy to najpełniejsze i najbardziej pachnące.

Oto przegląd najpopularniejszych wiecznie zielonych roślin odpowiednich na bożonarodzeniowe drzewko:

Świerk pospolity (Picea abies) – jego główną zaletą jest cena. Ma regularny, stożkowaty pokrój, intensywny zapach, ciemnozielone, krótkie igły. W nadleśnictwie metrowe drzewko można kupić już za 15 zł. Nietrwały, szybko zrzuca igły.

Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens) – występuje w kolorze od ciemnozielonego do pudrowo niebieskiego. Ma sztywne, kłujące igły, dlatego bądźmy ostrożni przy obchodzeniu się z nim. Dość dobrze otrzymuje igły, ale w ciepłym pomieszczeniu może szybciej je zrzucać.

Świerk serbski (Picea omorika) – ma wąski, stożkowaty pokrój o spiczastym wierzchołku. Igły są ostre, krótkie, mają ciekawe ubarwienie - zielone z wierzchu z dwoma białymi paskami od spodu. Za jego dobrą trwałość trzeba zapłacić odpowiednio wyższą cenę.

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) – najdłużej zachowuje igły z wymienionych drzewek – do 2 miesięcy. Posiada stożkowaty pokrój z gęsto ułożonymi gałęziami, w środkowej części drzewa ułożonymi poziomo, a przy wierzchołku skierowanymi do góry. Igły jodły mają ciemnozielona barwę z dekoracyjnymi, białym paskami od spodu. Są też dłuższe niż u świerka. Wadą jodły jest jej wysoka cena. Wskazówki przy zakupie choinki Niezależnie od rodzaju drzewa jakie wybierzemy, mamy kilka porad, aby ułatwić kupno: Wiedzmy jaką wysokość ma nasze pomieszczenie, w którym postawimy choinkę. Zdecydujmy w jakim miejscu postawimy choinkę. Jeżeli będzie ona widoczna z każdej strony, będziemy potrzebować symetrycznego drzewka. A jeżeli stanie przy ścianie pokrój drzewka nie musi być idealny.

Nie wstydź się zabrać na zakupy miarki. Bardziej zawstydzające jest posiadanie uciętej choinki. Jeśli wybierasz się na spacer po plantacji, aby wyciąć wybraną przez siebie choinkę, weź ze sobą kawałek jaskrawej wstążki lub sznurka, aby zaznaczyć możliwe opcje wyboru. Pamiętajmy o usunięciu wstążki po dokonaniu wyboru. Szukaj drzewka z prostą podstawą pnia, o długości około 20 cm, dzięki czemu będzie mieli przestrzeń na cięcie i dopasowanie do naszego stojaka.

Jak utrzymać drzewko świeże najdłużej jak to możliwe?

Najważniejszą czynnością jest dobre nawadnianie.

Niższe temperatury również zmniejszą ilość opadających igieł. Jeśli nie musimy wnosić drzewka od razu do domu, umieśćmy choinkę w wiadrze z wodą na zewnątrz lub w chłodnym pomieszczeniu.

Starajmy się trzymać naszą choinkę z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, przeciągów, źródeł ciepła takich jak grzejniki, piece, sprzęt agd.

Jeżeli nasze drzewko zostawimy na zewnątrz na dłużej niż jeden dzień, musimy przed umieszczeniem go w domu w stojaku zapewnić świeże cięcie co najmniej 1 cm powyżej oryginalnego cięcia. Gładkie i czyste cięcie pomoże choince łatwiej absorbować wodę. Następnie napełńmy zbiornik ciepłą wodą. Świeżo przycięta choinka szybko pobiera wodę.

W ogrzewanym pomieszczeniu drzewko może zaabsorbować do litra wody dziennie, dlatego często sprawdzajmy zbiornik. Gdy pozwolimy drzewku utracić 20% zawartości wilgoci, nie będzie mogło już wrócić do dobrego stanu, nawet po podlaniu.

Pamiętajmy, że każde drzewko zapali się po bezpośrednim kontakcie z ogniem. Choinka staje się dużym zagrożeniem pożarowym, gdy jej wilgotność spada poniżej 50%. Jest w tedy w stanie zapalić się od gorących światełek choinkowych.

Dla spokoju ducha aby zapobiec plamom nie pozwólmy opadłym igłom, wodzie ze zbiornika na pozostawanie na dywanie czy tapicerce.

Nie zapomnijmy o recyklingu drzewka. Możemy je pociąć i przeznaczyć na ściółkę. Albo zrobić z niego tymczasowe schronienie i karmnik dla ptaków na podwórku. Można również użyć odciętych gałązek do okrycia wrażliwych roślin w ogrodzie.

  • drukuj
    drukuj
    publikuj na:

komentarze (0)

Projektant ogrodu 3D

projektant ogrodu 3d

Wirtualny doradca

wirtualny doradca

Wirtualny analityk

wirtualny analityk
Baner
Baner
POIG NWG EFRR