Raporty: rośliny firmy statystyki

Diagnoza szkodników i chorób roślin

User Avatar
Polska English
Baner

Jak przeprowadzić zimowe cięcie drzew i krzewów liściastych

  • 2014.01.15

Jak przeprowadzić zimowe cięcie drzew i krzewów liściastych

Przycinanie odmładza krzewy i drzewa oraz pomaga młodym roślinom osiągnąć odpowiedni kształt. Zima jest idealną porą roku dla cięcia, ponieważ brak liści na drzewach i krzewach liściastych pozwala dokładniej zobaczyć, co robimy.

 

Co więcej, ponieważ przepływ soków nie jest tak aktywny w okresie zimowym, cięcia są mniej narażone na "krwawienia" i drzewo lub krzew doznaje mniejszego szoku w porównaniu do cięcia, gdy sok jest w pełnym strumieniu. Rany zabliźnią się, a taki naturalny proces gojenia powinien nastąpić przed ponownym rozpoczęciem wzrostu wiosną.

Priorytetem w każdym systemie przycinania jest usunięcie uszkodzonych lub chorych gałęzi. Po drugie, wszystkie gałęzie, które przecinają i ocierają się powinny być uporządkowane poprzez usunięcie najmniej ważnej gałęzi lub cięcie jej nieco niżej do skierowanego na zewnątrz pąka.

Przycinanie odcinków gałęzi zawierających pąki koncentruje energię drzewa lub krzewu na pozostałych pąkach. Wiosenny wzrost rośliny będzie intensywniejszy. Jednakże konieczne jest, aby cięcie przeprowadzone zostało w odpowiednim miejscu. Złe cięcie może spowodować zamieranie pędów, słabe gojenie się ran i potencjalne osłabienie zdrowia rośliny.

Zobacz nasz przewodnik „zakazów i nakazów”, aby dobrze przeprowadzić cięcie w swoim ogrodzie.

Nie przycinaj pędów zbyt daleko od pąka. Może to prowadzić do zamierania końców pędu, a także może wpływać na zdrowie pąka. Jeśli pąk nie rozwinie się spowoduje to zamieranie całego pędu.

Nie przycinaj pędu zbyt blisko pąka. Często powoduje to jego uszkodzenie, zagrażając jego zdolności do rozwinięcia się w postaci liścia lub kwiatu. Przycinanie zbyt blisko pąka może prowadzić do zamierania gałęzi.

Nie tnij pod niewłaściwym kątem. Pozostawi to zaostrzony odcinek łodygi powyżej pąka, co może spowodować zamieranie łodygi aż do pąka, a nawet poza pąk. Tnij tuż nad pąkiem (1/2 - 1 cm), lekko w skos od pąka skierowanego na zewnątrz krzewu lub drzewa, aby rana była ja najmniejsza. W przypadku pędów rosnących pionowo lepiej przyciąć pod większym skosem, aby w przypadku opadów woda spływała szybciej. Ułatwi to zaschnięcie rany i zapobiegnie to gniciu.

Zawsze używaj czystych i ostrych sekatorów, aby zapobiec uszkodzeniom i rozprzestrzenianiu się chorób.

Cięcie przeprowadzamy w słoneczne i suche dni oraz gdy nie ma dużego mrozu.

Uwaga: Nie tnijmy zimą orzechów, klonów, kasztanowców, brzóz, grabów, wiązów, winorośli, gdyż spowoduje to wyciekanie soków z powstałej rany. W przypadku tych roślin zabieg cięcia przeprowadzajmy w okresie wegetacji. Pozostawmy również nietknięte krzewy kwitnące wczesną wiosną (forsycje, migdałki, wczesne tawuły).

  • drukuj
    drukuj
    publikuj na:

komentarze (0)

Projektant ogrodu 3D

projektant ogrodu 3d

Wirtualny doradca

wirtualny doradca

Wirtualny analityk

wirtualny analityk
Baner
Baner
POIG NWG EFRR